امروزه نقش سنسورها در اینترنت اشیا همه دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات را فرا گرفته است. به طور کلی می‌توان گفت اینترنت اشیا در همه ابعاد زندگی بشر نقش بسیار مهمی پیدا کرده است. در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی درباره  نقش سنسورها در اینترنت اشیا و کاربرد سنسورها در آن را خدمت شما ارائه دهیم.

نقش سنسورها در اینترنت اشیا:

اصطلاح بهتر برای واژه سنسور، محرک می‌باشد. سنسور در جهت همان محرک کار می‌کند، به طوری که یک ورودی را می‌گیرد و به صورت یک فعالیت تعریف شده به خروجی تبدیل می‌کند. همانطور که از نام سنسور پیدا است، می‌تواند در شرایط مختلف واکنش نشان دهد تا عملکرد صحیحی در ماشین‌هایی که تعریف شده‌اند، داشته باشند.

انواع مختلف سنسورها:

 1. سنسورهای خطی
 2. موتورها
 3. رله‌ها
 4. سلونوئید

کاربرد سنسورها در اینترنت اشیا:

کاربرد سنسورها در اینترنت اشیا نقش مهمی در ایجاد راه حل‌ها با استفاده از اینترنت و آسان کردن روند زندگی دارد. کاربرد سنسورها به این گونه است که اطلاعات خارجی را تشخیص می‌دهند و سیگنالی را جایگزین آن می‌کنند که انسان و ماشین‌ها قادر به تشخیص آن هستند.

نقش سنسور در اینترنت اشیا

نقش سنسور در اینترنت اشیا

اینترنت اشیا چگونه کار می‌کند:

اینترنت اشیا مجموعه‌ای از دستگاهای هوشمند است که با بهره‌گیری از پردازنده‌های مخصوص جاسازی شده، سنسورها و سخت‌افزار ارتباطی، به گردآوری و ارسال داده‌ها از محیط می‌پردازند. باید گفت که کاربرد سنسورها در اینترنت اشیا از بحث‌های کلیدی در این حوزه می‌باشد.

 اینترنت اشیا:

اینترنت اشیا شرکت‌ها را تحریک می‌کند تا رویکردهای خود را نسبت به کسب و کار و بازارشان بازنگری کنند، تا کسب و کار خود را بهبود دهند.

نقش سنسور دراینترنت اشیا

نقش سنسور دراینترنت اشیا

 7 نوع برتر سنسور اینترنت اشیا:

 1.   سنسور لمسی
 2. سنسور سرعت هوشمند
 3. سنسور شتاب هوشمند
 4. سنسور دمای هوشمند
 5. حسگر نور هوشمند
 6. سنسور دیجیتال هوشمند
 7. سنسور گاز هوشمند

سنسور لمسی:

سنسورهای لمسی در تهیه داده‌ها از طریق اندازه‌ گیری پارامتر ضروری کار می‌کنند. این نوع حسگرها متکی به حس لامسه انسان می‌باشد.

سنسور سرعت هوشمند:

سنسور سرعت هوشمند از فناوری +ANT و بولوتوث استفاده می‌کند. این دستگاه بی سیم داده‌های سرعت شما را به رایانه‌ها دوچرخه سواری و تلفن هوشمند منتقل می‌کند.

سنسور شتاب هوشمند:

سنسورهای شتاب یا شتاب سنج‌ها به شما این امکان را می‌دهد تا برای کاربردهای مختلف از جمله اندازه گیری دقیق ارتعاش یا ضربه استفاده شوند. از سنسور شتاب هوشمند برای اندازه گیری ضربه، جابه جایی، سرعت، ارتعاش و شیب استفاده می‌شود که این یکی از کاربرد سنسورها در اینترنت اشیا می‌باشد.

سنسور دمای هوشمند:

سنسور دمای هوشمند یک سیستم یکپارچه است که از یک سنسور دما و مبدل آنالوگ به دیجیتال تشکیل شده است.

حسگر نور هوشمند:

سنسور نور هوشمند می‌تواند به تمام لامپ‌ها و کلیدهای هوشمند بگوید که وقتی اتاقی برای مدت طولانی یا ساعتی مشخص هر شب خالی است به طور خودکار خاموش شود و با افزودن سنسورهای تماس درها و پنجره‌ها می‌تواند به حسگر نور هوشمند فرکانس دهند تا در صورت بسته یا باز شدن خاموش و روشن شود.

سنسور دیجیتال هوشمند:

در راستای اینکه نقش سنسورها در اینترنت اشیا را بدانیم باید گفت که سنسور هوشمند دستگاهی است که از محیط فیزیکی ورودی می‌گیرد و از منابع محاسباتی داخلی برای انجام عملکردهای از پیش تعیین شده با تشخیص ورودی خاص استفاده می‌کند و سپس داده‌ها را قبل از انتقال پردازش می‌کند.

سنسور گاز هوشمند:

این نوع سنسور اولین هشدار ممکن را در مورد تهدید دود و کربن می‌دهد. هنگامی که یک گاز قابل اشتعال را تشخیص داد و مقدار غلظت تعیین شده توسط زنگ هشدار به دست آمد، این نوع سنسور تمامی سیگنال‌های زنگ را به صدا در می‌آورد. با این قابلیت می‌توانید شاهد نقش سنسورها در اینترنت اشیا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر