تاثیر بیگ دیتا در سلامت

تاثیر بیگ دیتا در سلامت چیست؟ این سوالی هست که امروزه ذهن خیلی از افراد رو مشغول کرده. به همین دلیل تیم ژیپان هایتک قصد دارد در این مقاله تاثیر بیگ دیتا را در حوزه سلامت بررسی کند. پس تا آخر این مقاله، همراه ما باشید.

 

حوزه سلامت

امروزه بیگ دیتا در میان صنعت نفوذ کرده. حتی بسیاری از شرکت‌ها را مجبور به استفاده از فناوری‌هایی کرده است که از قابلیت‌های تحلیلی بیشتری پشتیبانی می‌کند. صنعت بهداشت و درمان نیز از این روند مستثنی نیست. چرا که حوزه سلامت از داده‌های زیادی اشباع شده است و سالانه بیش از 30 میلیارد تراکنش در این حوزه را پردازش می‌کند.

میتوان داده‌های موجود در کل اکوسیستم سلامت را جمع آوری، سازمان‌دهی و مدیریت کرد. داده‌هایی که از دستگاه‌های پزشکی گرفته می‌شوند.

از آنجایی که صنعت بهداشت و سلامت به دنبال روش‌های موثری برای افزایش بهره‌وری و کیفیت خدمات است، جذب مزایای پیاده‌سازی و تاثیر بیگ دیتا در سلامت شده است.

تاثیر بیگ دیتا در سلامت

بیگ دیتا

علیرغم اینکه اصطلاح کلان داده در همه جا رایج شده است، تاکنون هیچ تعریف جهانی در مورد استفاده از این اصطلاح وجود ندارد. به گفته مک‌ کینزی، اصطلاح Big Data به مجموعه داده‌هایی اشاره دارد که اندازه آن‌ها فراتر از توانایی ابزارهای نرم‌افزار پایگاه داده معمولی برای جمع‌آوری، ذخیره، مدیریت و تجزیه و تحلیل است.

بیگ دیتا به مجموعه‌ای بزرگ از داده‌های پیچیده و خام اطلاق می‌شود. زمانی که این داده‌ها از طریق یک نرم‌افزار تحلیلی هوشمند تغذیه شوند، می‌توانند بینش عمیقی ارائه دهند. به همین دلیل کلان داده‌ها به فناوری‌های پیشرفته‌ای برای جمع آوری، ذخیره و توزیع اطلاعات نیاز دارند.

مفهوم المان‌ها در بیگ دیتا:

حجم = به مقدار داده اشاره دارد.

سرعت = به سرعت پردازش داده‌ها اشاره دارد.

تنوع = به تعداد انواع داده‌ها اشاره دارد.

 

اهمیت تاثیر بیگ دیتا در سلامت

اهمیت تاثیر بیگ دیتا در سلامت به دلیل حجم داده‌های موجود در آن نیست. بلکه به این است که چه کاری می‌توان با آن انجام داد. با تجزیه و تحلیل مناسب بیگ دیتا، رهبران صنعت توانسته‌اند هزینه و زمان را کاهش داده و توسعه محصولات جدید را آغاز کنند.

تاثیر بیگ دیتا در سلامت

بیگ دیتا در حوزه سلامت چه فرآیندی را طی می‌کند؟

کلان داده در مراقبت های بهداشتی به مقادیر عظیمی از داده های ساختاریافته و بدون ساختار جمع آوری شده از EHRها، EPR ها و سیستم‌های پشتیبانی تصمیم گیری بالینی اشاره دارد. این اطلاعات جمع‌آوری ‌شده، سازمان‌دهی و مدیریت می‌شوند تا در دسترس متخصصان مراقبت‌های بهداشتی قرار گیرد. این اطلاعات شامل داده‌های بیولوژیکی، بالینی، محیطی و سبک زندگی با حجم و تنوع بالا است. به این شکل که اطلاعاتی از افراد ، در رابطه با وضعیت سلامت و تندرستی آن‌ها، در یک یا چند نقطه زمانی جمع آوری می‌شود.

 

مزایای استفاده از بیگ دیتا در سلامت

پیش بینی پیامدهای سلامتی

صنعت مراقبت‌های بهداشتی با دیجیتالی کردن، ترکیب و به‌کارگیری مؤثر بیگ دیتا، دستاوردهای چشمگیری خواهد داشت. از طریق کلان داده، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند پروفایل‌های جامعی از بیماران ایجاد کنند و تا بتوانند بیماری‌ها را زودتر شناسایی کرده و درمان کنند. به این شکل که اطلاعات بیماران به آسانی در اختیار ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌گیرد تا پیامدهای سلامتی را پیش بینی کرده و مراقبت‌های پیشگیرانه را بر این اساس آماده کنند.

یکپارچه‌سازی داده‌ها

یکپارچه‌سازی داده‌ها نه تنها به نفع ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی است، بلکه کیفیت خدمات دریافتی بیماران را نیز به شدت بهبود می‌بخشد و این به تاثیر بیگ دیتا در سلامت اشاره دارد. برای مثال برنامه‌های کاربردی سلامت مانند سلامت از راه دور و ابزارهای پوشیدنی مانند Fit Bit نیز رشد خواهند کرد.

تاثیر بیگ دیتا در سلامت

مشکلات فنی

اگرچه مزایا و تاثیر بیگ دیتا در سلامت اهمیت زیادی دارد اما یکسری موانع ساختاری پیش روی آنها وجود دارد که از استفاده بیگ دیتا جلوگیری می‌کند. یکی از این موانع مهارت فنی می‌باشد. بیگ دیتا به دلیل ماهیت پیچیده فایل‌ها، به مجموعه مهارت‌های تخصصی نیاز دارد. امنیت یکی دیگر از این موانع است.

Big Data این فرصت را فراهم می‌کند تا از فایل‌هایی که زمانی جمع آوری و بایگانی شده اند برای تولید راه حل‌های قابل اجرا برای بهبود زیرساخت‌های سلامت، تهیه کنیم.

 

مثال‌هایی از تاثیر بیگ دیتا در سلامت

برای محققان دانشگاه شیکاگو یک سوالی پیش آمده بود. آیا ممکن است دارویی که برای درمان یک بیماری خاص طراحی شده، کاربردهای گسترده تری داشته باشد؟ این محققان تلاش کردند با کاوش در یک مجموعه داده عظیم، که از 480000 ادعای بیمه‌ای که توسط اعضای خانواده ثبت شده بود، جواب این سوال را بدست آورند.

نتایج آن‌ها باعث شد که با گروه بندی بیماری‌های به ظاهر نامرتبط، چیزهای جدیدی کشف کنند. برای مثال ارتباط ژنتیکی بین فشار خون بالا و دیابت نوع 1 را کشف کردند. توجه کنید که این مثال تاثیر بیگ دیتا در سلامت را به روشنی بیان میکند.

داروی رالوکسیفن برای درمان سرطان مهاجم سینه در سال 2007 پس از تایید اولیه برای پیشگیری از آرتروز، چراغ سبز شد.

 

ارتباطات ماشین به ماشین و اینترنت اشیا

در مراقبت‌های بهداشتی، اینترنت اشیا از ردیاب‌های پوشیدنی، حسگرها و برنامه‌های مبتنی بر ابر استفاده می‌کند تا دائماً داده‌ها را با یکدیگر مبادله ‌کند.

از آنجایی که دانشمندان ممکن است روی نحوه جمع آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل داده‌های اینترنت اشیا کار کنند. ارتباطات ماشین به ماشین، بین دستگاه‌های اینترنت اشیا، می‌تواند یک حوزه تمرکز ویژه در هنگام بهینه‌سازی فرآیندهای تجزیه و تحلیل داده‌های یک سازمان مراقبت‌های بهداشتی باشد.

تاثیر بیگ دیتا در سلامت

تاثیر بیگ دیتا در سلامت و کاربرد آن

سیستم‌های مراقبت‌های بهداشتی در سراسر جهان به دلیل پیری جمعیت و ناتوانی‌های مرتبط، افزایش استفاده از فناوری‌ها و انتظارات شهروندان، با چالش‌های باورنکردنی مواجه هستند. بهبود نتایج سلامت در حالی که هزینه‌ها را محدود می‌کند به عنوان یک مانع عمل می کند. در این زمینه، بیگ دیتا می‌تواند به ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی کمک کند تا به اهدافشان برسند.

کلان داده در سلامت شامل اطلاعات بیولوژیکی، بالینی، محیطی و سبک زندگی با حجم بالا، تنوع بالا است. به این شکل که اطلاعاتی از افراد ، در رابطه با وضعیت سلامت و تندرستی آن‌ها، در یک یا چند نقطه زمانی جمع آوری می‌شود.

 

کلام ژیپان هایتک

اگر درباره تاثیر بیگ دیتا در سلامت ، به دنبال کسب اطلاعات بیشتر هستید، یا سوالی در این حوزه دارید، یا حتی به خدمات ما در این حوزه نیاز دارید، می‌توانید با کارشناسان ژیپان هایتک تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر