آینده شبکه های بی سیم

فناوری بی‌سیم به طور مداوم در حال پیشرفت است و از زمان اختراع اولین فناوری‌ها پس از کشف امواج رادیویی در سال 1880، به طور قابل توجهی تغییر کرده است. ارتباطات بی‌سیم در حال پیشی گرفتن از فناوری‌های سیمی است و در آینده پیشرفت و تغییر چشم‌گیری خواهد داشت. در این مقاله آینده شبکه‌های بی‌سیم و فناوری جدیدی که موجب این تغییرات می‌شود را بررسی خواهیم کرد.

مزایای نسل آینده شبکه‌های بی‌سیم

از مزیت‌های فناوری‌های بی‌سیم این است که دسترسی به اینترنت را برای مناطقی که دسترسی به آن سخت بود، آسان‌تر می‌کند.

برای مثال فیس بوک در حال کار بر روی استفاده از پهپادهایی است که در ارتفاعات بالا پرواز می‌کنند تا اتصال اینترنت را به افرادی که در زیر زمین هستند، ارسال کنند. یا گوگل رویکرد مشابهی را با تغییر در بالون‌های هواشناسی در پیش گرفت و اسپیس ایکس در حال کار بر روی ماهواره‌های کوچک، با مدار کم است که می‌توانند شبکه ایجاد کنند. این نوع رویکردها می‌توانند به جوامع روستایی، جوامع دور افتاده و مردم کشورهای در حال توسعه برای دسترسی به اینترنت کمک کنند. چرا که هنوز بخش بزرگی از جهان به اینترنت دسترسی ندارند، یعنی چیزی حدود 52 درصد.

آینده شبکه‌های بی‌سیم

پیشرفت آینده شبکه‌های بی‌سیم در زمینه‌های مختلف

سرعت

آینده شبکه‌های بی‌سیم بسیار سریعتر از فناوری امروزی خواهد بود. این سرعت افزایش یافته، اتصال بی‌سیم را قادر می‌سازد تا برنامه‌های کاربردی پیشرفته و تشنه داده را تقویت کند.

قابلیت اطمینان

شبکه‌های بی‌سیم با پیشرفت فناوری قابل اعتمادتر خواهند شد. این امر اهمیت بسیاری در آینده شبکه‌های بی‌سیم دارد، چرا که  از دستگاه‌های بی‌سیم بیشتری برای برنامه‌هایی مانند اتومبیل‌های خودران، امنیت فیزیکی و مراقبت‌های پزشکی استفاده خواهیم کرد.

امنیت

امنیت یک مسئله مهم در دنیای فناوری بی‌سیم است، به ویژه با ظهور فناوری اینترنت اشیا. پس شرکت‌های بی‌سیم در آینده تمرکز قابل توجهی در این زمینه خواهند داشت.

 

فناوری‌های آینده شبکه‌های بی‌سیم

برخی از فناوری‌های بی‌سیم که در سال‌های آینده شاهد آن‌ها خواهیم بود، عبارتند از:

  1. 5G

نسل آینده شبکه‌های بی‌سیم ، اتصال بی‌سیم 5G است. در مقایسه با نسل‌های قبلی شبکه‌ها، انتظار می‌رود این نسل سرعت بیشتر، تأخیر کمتر و توانایی اتصال دستگاه‌های بیشتری مانند دستگاه‌های IoT را ارائه دهند. از طرفی انتظار می‌رود که سرعت از 1 گیگابیت در ثانیه، به 10 گیگابیت در ثانیه برسد.

علاوه بر ارائه سرعت‌های و سایر مزایای مصرف‌کننده، 5G برای فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند IoT و واقعیت مجازی (VR) که به سرعت و پهنای باند بالایی نیاز دارند، بسیار مهم است.

آینده شبکه های بی سیم

  1. 6G

اگرچه 5G به تازگی معرفی شده است، اما صنعت در حال آماده‌سازی برای نسل بعدی فناوری، یعنی 6G است. گفته شده که شبکه 6G در فرکانس‌های 100 گیگاهرتز تا 1 تراهرتز کار می‌کند و سرعتی تا 100 گیگابیت بر ثانیه را با تأخیر بسیار کم ارائه می‌دهد. به گفته محققان، 6G می‌تواند صدها یا حتی هزاران اتصال را همزمان مدیریت کند.

فناوری 6G می‌تواند در عرض 10 سال مورد استفاده تجاری قرار گیرد، که نشان می‌دهد فناوری بی‌سیم چقدر سریع تکامل می‌یابد.

  1. آنتن عظیم MIMO

آنتن‌های چند ورودی، چند خروجی عظیم (MIMO) یک فناوری مهم برای فعال کردن شبکه‌های 5G و در نهایت 6G خواهد بود. سیستم MIMO  دارای تعداد بسیار زیادی آنتن است. این باعث می‌شود چندین سیگنال به طور همزمان از یک کانال رادیویی عبور کنند. به این معنی که ظرفیت سیستم بسیار بالاتر می‌شود. این فناوری، به نسل آینده شبکه‌های بی‌سیم اشاره دارد.

  1. آینده LTE

LTE استانداردی است که برای ارتباطات بی‌سیم پرسرعت استفاده می‌شود و مسیر دستیابی به سرعت واقعی 4G را توصیف می‌کند. این فناوری به رفع نیازهای ظرفیت و افزایش سرعت کمک می‌کند. همانطور که 5G شروع به گسترش می‌کند، فناوری‌های LTE شکاف‌هایی را که پوشش ندارند را پر می‌کند.

  1. Li-Fi

یکی دیگر از فناوری‌های بی‌سیم هیجان‌انگیز آینده، Li-Fi است که مشابه Wi-Fi می‌باشد. اما از امواج نور مرئی به جای امواج رادیویی برای ارسال داده استفاده می‌کند. این فناوری به آینده شبکه‌های بی‌سیم اشاره داره.

استفاده از Li-Fi به دلایل زیادی سودمند خواهد بود، زیرا سرعت و امنیت بهتری را ارائه می‌دهد.

  1. شارژ بی‌سیم

شارژهای فعلی بی‌سیم نیستند، زیرا نیاز به وصل کردن شارژر به دیوار دارند. با استفاده از شارژرهای بی‌سیم می‌توانید دستگاه خود را بدون نیاز به استفاده از سیم برای اتصال آن به شارژر، روی تشک یا صفحه شارژ قرار دهید. اگرچه دستگاه‌های فعلی، باید با شارژر در تماس باشند.

آینده شبکه های بی سیم

اهمیت آینده شبکه‌های بی‌سیم

نسل آینده شبکه‌های بی‌سیم نقش مهمی در زندگی کنونی ما دارند و این فناوری‌های جدید قابلیت‌های جدید و بهبود یافته‌ای را به ارمغان می‌آورند که احتمالاً آن‌ها را بیش‌تر در روال‌های روزمره ما تبدیل می‌کند. افراد، مشاغل، غیر انتفاعی، دولت ها و سایر سازمان ها همگی از این نوآوری ها سود خواهند برد.

نکته: در نسل آینده شبکه‌های بی‌سیم ، ممکن است با استفاده از هولوگرام‌های پویا ارتباط برقرار کنیم که به شبکه‌ای حتی سریع‌تر نیاز دارد. ما امروزه فناوری لازم برای این محصولات را داریم، اما اجرای کامل آن‌ها به سرعت داده بالاتری نیاز دارد که 5G و در نهایت 6G می‌توانند ارائه کنند.

 

کلام ژیپان هایتک

در این مقاله درباره آینده شبکه‌های بی‌سیم گفتیم. اگر مایل هستید درباره آینده شبکه جهانی وب و فناوری بی‌سیم بیشتر بدانید، می‌توانید با کارشناسان ژیپان تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر